DTC sistemine sahip olan araçlarda bir arıza meydana geldiği zaman bu arıza DTC sistemine kayıt edilmektedir. Arıza kaydı ile bir harf ve rakamlarda meydana gelen bir kod ile ifade edilir. Bu koda ise arıza kodu adı verilmektedir. Peki, neden arıza kodu olarak değil de DTC olarak adlandırıyoruz?

Öncelikle bilmeniz gereken şey arıza kodunun İngilizce yazımının DTC’dir. Açılımı Diagnostic Trouble Code olan bu sistem sayesinde motorlu bir araç içerisinde arıza yani hata meydana geldiği zaman arıza sisteminde kayıt altına alınmaktadır. Bunun yanı sıra gösterge panelinde de motor arıza lambası ya da var ise sistemin kendisine ait olan uyarı lambası yanarak size bir arıza olduğunu bildirecektir.

Check Engıne Nedir?

Genellikle sarı renkli motor arıza lambası yani orijinal adı ile telaffuz edecek olur isek check engine yüzlerce farklı neden ve arızalardan dolayı yanabilmektedir. Bu durumda arızanın diyagnoz yani teşhis edilmesi ve en kısa içerisinde yetkin bir servise aracın götürülmesi gerekmektedir. Arızanın teşhis edilmesi ve bundan sonra değişim ve onarım işlemine geçilebilmesi için ise aracın Arıza kodu (DTC silme) panelinde yer alan bütün sorunların dikkatli bir şekilde ele alınması gerekmektedir.

Obd Sistemi Ne İşe Yarar?

Aracın arızasının tam olarak giderilebilmesi için OBD sistemine bir diyagnostik test cihazı yani arıza teşhis cihazının bağlanması gerektiğini de unutmadan eklememiz gerekmektedir. Zira tek başına Arıza kodu (DTC silme) panelinden bir aracın tamir edilmesi mümkün değildir.

Hata-Arıza Kodları

Hata arıza kodları OBD arıza kodu ya da DTC kodu olarak belirtilebilir. Bu kodlar ise genel olarak bir harf ve 4 adet rakamdan oluşmaktadır. Buna bir örnek verecek olur isek P0010 DTC kodları günümüzde en yaygın olarak kodların başında gelmektedir. Bunun yanı sıra DTC kodu olan fakat kullanımı yaygın olmayan arıza kodları da bulunmaktadır.

Bunun için de bir örnek verecek olur isek P0010 DTC arıza kodu ile ifade edilen eksantrik milli zamanlayıcı aktivatörü arızası 16394 kodu ile de ifade edilmektedir. Fakat ilk başta söylemiş olduğumuz gibi harflerin yazılı olmadığı bu kodların kullanımı pek yaygın değildir.