Otomobillerin performansını artırmak amacıyla motor kontrol ünitesini ele almak suretiyle içindeki yazılımın değiştirilmesi işlemine chip tuning denilmektedir. Genellikle yakıt tüketimini azaltmak, otomobillerin tork ve güç sınırlarının üzerine çıkması amacıyla kullanılmaktadır. Otomobiller üzerinde bulunan chip içinde ortam hava akışı, sıcaklık, basınç ve yakıt püskürtme gibi bilgiler yer alır. Chip yazılımının bilgilerini bilgisayar aracılığıyla güncelleme chip tuning işlemiyle yenilemeler sağlanır. Şayet otomobiliniz eski bir yazılıma sahipse yeni bir elektronik devre kurulması yoluyla bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.

Otomobil Yazılım Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Araç hız sınırının kaldırılması, araç sınırı ekleme, performans, yakıt tasarrufu, motor gücü düşürülmesi artırılması ve daha pek çok şey yazılım değişirilmek suretiyle yenilenebilmektedir. Öncelikle otomobil yazılımının okunması, bilgisayara kaydedilmesi, yedeğinin alınması, orijinal yazılımın düzenlenmesi (remap), remap işlemi yardımıyla uygulanmış olan orijinal bilgilerin tekrar otomobilin yazılımına yüklenmesi işlemleri sırasıyla gerçekleştirilmektedir.

Yazılım değişimi iki farklı şekilde uygulanmaktadır:
– Orijinal chip tuning sökülmesi yerine yenisinin takılması suretiyle işlem gerçekleştirilir.
– Programlanabilen bir yapıya sahip chip var ise modifiye edilen yeni programın aktarılmak suretiyle işlemin gerçekleştirilmesidir.

Her iki yöntem de performansı artırıcı özelliğe sahip olduğundan gündelik kullanımda araç daha canlı tepkiler vermekte ve hızı artış göstermektedir. Yazılım değişimi benzinli araçlara uygulanabildiği gibi dizel araçlara da kolaylıkla uygulanabilmektedir. Alanında uzman bir profesyonel ile çalışmak aracınıza yenilik katmanıza yardımcı olacaktır.