Enjektörler, motorun en pahalı parçalarından bir tanesidir. Kullanılan kalitesiz ve ucuz yakıt karşısında bu hassas parçalar tıkanarak yüksek maliyeti olan faturaları karşınıza çıkmasına neden olabilir.

Dizel Motorlarda Enjektör Nasıl Çalışır? : Havanın üzerine mazot püskürterek çalışırlar.

Benzinli Motorlarda Enjektör Nasıl Çalışır? : Silindirin üzerine benzin püskürterek çalışırlar.

 Enjektör Ortaya Çıkan Sorunlar ve Sebepleri

Ucuz ve kalitesiz yakıt tercihi ya da yakıt deposunun hemen hemen dibine kadar kullanılması ve bakımların zamanında yapılmaması birçok otomobilde özellikle enjektör problemlerini ortaya çıkarmaktadır. Fakat yeni nesil motorlar bu tarz hataları kabul etmiyor ve ilk arızayı yakıt sisteminde vermektedir.

Yakıt sistemi arızaları benzinli motorlarda büyük masraflar çıkarır. Aynı sorun dizellerde katlanarak artan maliyetlere yol açar.

Dizel motorlar, sıkıştırılan havanın üzerine enjektörlerin püskürterek mazot ile çalışır. Benzinli motorlar, silindirin yanma odasında enjektörün püskürterek benzin ve hava karıştırılır ve buji ateşler.

Görüldüğü üzere her iki motor çeşidinde son söz enjektörlerin olmaktadır. Dizel motorlarda son yıllarda yaygınlaşan Common-Rail sistemi sayesinde aracın geçmiş yıllara göre yakıt tüketimi azalır ve artan performansının yanı sıra düşük emisyon değerleri de mümkündür.

Kaliteli yakıtla çalışmaya alışkın olan yeni nesil motorların gürültü seviyesi ve titreşimi minimum seviyeye iner. Ülkemizde hala düşük kaliteli, ucuz yakıta rastlamak mümkün. Standart dışı olan mazotun içinde kalitesiz yakıtın içerisinde bulunan sıvı ya da katı maddeleri yakıt filtresini doldurduktan sonra enjektörlerin ince delikli püskürtme noktalarında birikir. Tıkanan enjektörler ise motorun verimini düşürür bu sebeple arıza lambası da yanmaya başlar.

 Bakım Gecikir ise Çıkabilecek Olan Masraflar

Bu durum benzinli motorlarda biraz daha iyimser ve minimum sevide çıkardığı masrafın dizelde yaklaşık 3 katına yakın olmaktadır. Sizler için kalem tipi enjektör servisi hizmeti olarak kalite sunuyor.

Bu tarz sorun ve büyük masraflar ile karşılaşmamak için dizel motorlarda; araç siyah duman atmaya başladığı an bakım zamanının geçtiği anlaşılmalıdır.

Bunları önlemek için yapılması gerekenler arasında ilk sırayı enjektör temizliği almaktadır. Araç benzinli ise, 40.000 km dizel ise 25.000- 30.000 km arasında yakıt enjektör temizliğini muhakkak yaptırılmalıdır.

Biz kalem tipi enjektör servisi olarak müşteri memnuniyeti odaklı hizmet vermekteyiz. İstenirse araç sahipleri için bakım zamanları takip edilir.