Sıra tipi pompalar, her bir silindir için ayrı yakıt sıkıştırma sistemine sahip eleman ve valf grubundan oluşmaktır. Pompa eksantriği üzerindeki kamların motorda meydana gelen ateşleme sistemine uygun hareketi ile elemanlarda mazot basma işlemi gerçekleşmektedir. Kremiyer konum mili ile motor elemanlarına radyal bir hareket alanı sunmaktadır. Buna göre ise mazot miktarı istenilen ölçülerde tutulmaktadır.

Mekanik sıra tipi mazot pompaları ise genelde pompada akuple govarnör grubu ile çalışmaktadır. Miktar, devir ve yük ayarlamaları ise bu sistem vasıtası ile gerçekleşmektedir. Sıra tipi mekanik pompa ve enjektör servisi ise aşınan yedek parçaları yenileri ile değiştirilebilir ve kısmen tamir edilebilir.

 Servis Ekipmanları Revizyonu Nasıl Yapılır?

Üretici standartlarında ki test verileri; servis ve test ekipmanları ile revizyonu yapılabilen verilerdir. Buna göre sıra tipi mekanik pompa ve enjektör servisi ağır vasıtalar, jeneratörler ve iş makinalarının yanı sıra yer yer hafif bineklerde ve ticari araçlarda da kullanılabilmektedir. Zorlu çalışma koşullarında ise büyük bir mukavemet göstermektedir.

 Bu Ekipmanları Kim Üretiyor?

Müşterilerin aklına takılmış olan teknik soruları da cevapladıktan sonra bu mekanik pompaları kimin ürettiği sorusunu cevaplayalım. Temel üretici Bosch firması olmak ile birlikte kısman Delphi (LUCAS_CAV), Kore ve Japonya gruplarında da Doowon, Denso, Yanmar, Zexel gibi üreticilerin yanı sıra da yerel üretim yapan imalatçılarda bulunmaktadır.

 Kaç Tipi Var?

Kendi aralarında bile pek çok farklı modele sahip olan bu pompaların demonte, revizyon, monte ve test aşamalarında tecrübe ile sağlanacak olan hassasiyetlerin olduğu gerçeğini unutmamak gerekmektedir. Zira iş gücü, para, zaman ve hatta makinenizin sağlığını kaybetmemesi açısından mazot pompa servisi hususunda en doğru seçim yapılmalı ve muhakkak uzman bir ele teslim edilmelidir.

 Nasıl Çalışıyor?

Bunlara ek olarak tüm bu silindirler düz sıralıdır. Yani her bağımsız silindire kendi tampon silindiri ile bir basınç vanası üzerinden yakıt beslemesi de yapılmaktadır. Motor, dişliler ya da bir zincir vasıtası ile pompa kam şaftını tahrik etmektedir. Pompa, piston hareketleri ile de eş zamanlı olarak motorun yarı hızında çalışması sağlanmaktadır.